Komentarze są wyłączone dla tego posta

Potrzeby rozwojowe pracowników, a facylitacja!

Gdyby zleceniodawcy szkoleń naprawdę myśleli o potrzebach rozwojowych pracowników i organizacji wszyscy stosowaliby facylitację . . . 🙂

Takie zdanie wypowiedziała ostatnio klientka rozmawiając o badaniu potrzeb szkoleniowych. Zastanowiło mnie to, gdyż mam wrażenie, że ciągle w Polsce niewiele osób zna sowo facylitacja, a teoretycznie wszyscy, którzy szkolą, badają potrzeby szkoleniowe. Teoretycznie, bo w praktyce wciąż spotykam się z sytuacjami, że badanie odbywa się poprzez kafeterię i nie ma nic wspólnego z prawdziwymi potrzebami.

A jak mogłaby tu pomóc facylitacja?
Widzę jej zastosowanie w wielu momentach, rozpoczynając od podejścia partycypacyjnego. Chyba już każdy HRowiec i większość menadżerów wie, że pracownik efektywny i zaangażowany, to taki, który …hmm jest angażowany, to znaczy jest zapraszany m.in. do współpodejmowania choćby drobnych decyzji i ma poczucie wpływu na różne sprawy związane z własną pracą oraz ze sprawami organizacyjnymi. Jak zatem spowodować, aby pracownik nie tylko chciał brać udział w szkoleniu, ale brał ten udział aktywnie i z przekonaniem? Trzeba pozwolić mu określić jakie szkolenie jest mu potrzebne. Taka była też intencja kafeterii, ale … niestety sprawdzono, że to nie działa. Co prawda pracownik dokonuje wyboru, ale często nie ma poczucia sensu tematyki. Gdy szkoleniowiec  w roli facylitatora, spotka się z uczestnikami szkolenia wcześniej, ułatwi im zdecydowanie, jaka tematyka szkolenia jest im najbardziej potrzebna, ustali z nimi taki przebieg szkolenia, który będzie w danym przypadku najbardziej efektywny i spowoduje, że wezmą  część odpowiedzialności za rezultaty szkolenia. Niektórzy mogą powiedzieć, że to już nie będzie szkolenie, tylko warsztat facylitowany. Faktycznie w moim pojęciu tradycyjne szkolenia wyłącznie przekazujące wiedzę , przeszły już do lamusa. W czasach, gdy bombardowani jesteśmy milionami informacji, a wszystko można wygooglać, trener/facylitator może pomóc wybrać wiedzę, która dla uczestników będzie najbardziej praktyczna, pomóc im ją przyswoić i przełożyć na praktyczne wykorzystanie lub wręcz nawet zastosować w rzeczywistym kontekście. To jednak wymaga świadomości zlecających szkolenie i przeznaczenia czasu na prewarsztat, na którym uczestnicy warsztatu właściwego dojdą do konsensusu na temat zakresu i przebiegu szkolenia.
Anna Zaremba

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.