Komentarze są wyłączone dla tego posta

Doświadczanie Niepewności

Na początku pandemii koronowirusa pisałam już o Niepewności.
Kiedy tydzień temu zobaczyłam, w treści jednego z artykułów na temat  przebiegu epidemii, zdanie ‘…Będzie wiele sytuacji, które trudno przewidzieć’ pomyślałam, że jest to świetna charakterystyka Niepewności. I w znaczeniu ogólnym, i w odniesieniu do tego co dzieje się na spotkaniach, sesjach, które facylitujemy.
“Będzie wiele sytuacji, które trudno przewidzieć’ to proste i trafiające w sedno określenie Niepewności, z którą zmagamy się na spotkaniach. Bardzo ważne jest rozumieć Niepewność, aby w roli facylitatora przygotować się do tego, jednocześnie pamiętając o jednym z obszarów w profilu idealnego facylitatora – szybkie podejmowanie decyzji.
Facylitator nie ma czasu na analizowanie czy to jest najlepsza decyzja tylko kluczowe jest działanie, stosowanie SPO, aby grupa wiedziała po co i dlaczego. Potrzebna jest też duża elastyczność – jeśli widzimy, że zaplanowany proces pracy grupy jest nieefektywny, szybko szukamy innego procesu, lub choćby jego wycinka, aby lepiej wspierać uczestników.
Podobnie działać muszą teraz ludzie, rządy, lekarze – w sytuacji Niepewności jaką mamy wokół siebie, na całym świecie.  Jak działać? Podejmować najsłuszniejsze na ten moment decyzje, ale z dużą otwartością i świadomością, że być może trzeba będzie je zmieniać, ponieważ nie można przewidzieć rozwoju sytuacji. I nie dlatego, że ktoś popełnił błąd, ale dlatego że taka jest Niepewność.
Przypominam facylitatorze, jeśli znajdziesz się w Niepewności to: ‘Będzie wiele sytuacji, które trudno przewidzieć‘ i pamiętaj że poczucie „pierwszy raz jestem w takiej sytuacji’ to właśnie Niepewność.
Więcej na ten temat znajdziesz w naszej książce 🙂

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.