Metodyka Process Iceberg® zbudowana i opisana przez autora Tony Mann'a pod koniec lat dziewięćdziesiątych, znalazła uznanie w praktyce w wielu obszarach biznesu, szczególnie w środowisku projektowym. Od roku 2013 dostępny jest program rozwoju kompetencji facylitacji w ramach oferty znanej w Wielkiej Brytanii, instytucji certyfikującej APMG. Oferuje programy rozwoju kompetencji dla Kierowników Projektów, która zauważyła wartość umiejętności facylitacji w środowisku zarządczym i zdecydowała się na rozwój tego obszaru, wybierając właśnie metodykę Proces Iceberg® jako standard swojego programu.


W samym centrum tej metodyki facylitacji znajduje się model Process Iceberg®

Pozwala on w czasie spotkań/sesji wyjaśnić wiele sytuacji i relacji zachodzących w pracy grupy, a także w dynamice działań organizacji oraz podczas procesów zmian. Mamy dwa, spójne ze sobą modele Process Iceberg®

 jeden odnoszący się do prowadzenia facylitacji grupy,

 drugi do środowiska całej organizacji.

Jest to model, który stosujemy jako narzędzie do oceny tego, co potrzebujemy przygotować i wykorzystać w procesie facylitacji, albo zmienić w już przygotowanym procesie. W czasie prowadzonej sesji wykorzystujemy go jako nasze narzędzie ‘audytu’ już realizowanego procesu facylitacji, cały czas mając go z tyłu głowy.

Wiemy z praktyki facylitacji, która potwierdza strukturę sekwencyjna i hierarchiczną naszego modelu, że mając dobrze określone cele i dobrze zaprojektowany proces mamy już wykonane 80% pracy facylitacji naszego spotkania.

Jeśli chcę, aby spotkanie było efektywne, aby ludzie wyszli zaskoczeni tym, jak dużo udało się im osiągnąć w czasie sesji, to najwięcej wysiłku wkładam w dwa najwyżej położone poziomy w modelu

Jeśli w projekcie mamy jasno zdefiniowane cele, zadania, to unikniemy w czasie spotkania projektowego irytacji i wybuchów złości. Jeśli wiemy dokąd ‘jedziemy’ i dobrze zdefiniujemy proces, czyli Techniki i Format, to większość problemów w pracy grupy, też wynikających z interakcji międzyludzkich, odsuwa się na dalszy plan.

Ludzie potrafią skoncentrować się na Zadaniu i uważnie słuchać innych szczególnie przy stosowaniu dwóch bardzo skutecznych narzędzi procesowych opisanych w metodyce Process Iceberg®. Więcej dowiesz się z książki "Facylitacja – wiedza, umiejętności, sztuka czy magia?"

Jeśli struktura spotkania jest dobrze przygotowana to będzie miejsce i dla tego, który ma pomysły, i dla tego który jest krytykiem. Wtedy potencjalny konflikt miedzy tymi osobami, które udało się nam ukierunkować na cel i zadania, nie ‘wyjdzie’ na powierzchnię, a one zobaczą sens kolejnych kroków i swoją rolę w procesie.

 


Im więcej czasu poświecimy na dwa pierwsze obszary i będą dobrze dobrane Techniki i Formaty,
tym uczestnicy będą efektywniej pracować,
tym łatwiej będą realizowali zadania,
i tym łatwiej damy sobie radę z emocjami pojawiającymi się na spotkaniu.

 

Aby więcej dowiedzieć się o metodyce Process Iceberg®, poznać jej proste i bardzo skuteczne narzędzia zapraszamy na nasze szkolenia, które organizujemy w formie szkoleń otwartych lub dla grup zamkniętych, do których możemy sprofilować program szkolenia. Podstawy facylitacji to warsztaty pozwalające na poznanie bazowych pojęć i narzędzi metodyki, zapewniających osobie chcącej rozwijać swoje kompetencje facylitatora, podstawowy warsztat pracy  z grupami. Dużą wartością unikalną naszej metodyki jest koncentracja na procesie pracy grupy, uważnym obserwowaniu co w obszarze narzędzi i sposobu pracy grupy należy zmienić aby zapewnić każdemu optymalne warunki do jego efektywnej pracy.

Po uzyskaniu praktycznych doświadczeń w facylitacji zapraszamy na kolejny etap czyli warsztaty ‘Praktyka facylitacji – program zaawansowany’, w czasie których pod okiem doświadczonych praktyków tej metodyki można rozwinąć swoje umiejętności w kolejnych obszarach lepszego stosowania metodyki Process Iceberg®.