Jest to książka o tym, jak wspierać ludzi w organizacjach, aby mogli efektywnie pracować, praktyczny przewodnik do pracy w ciągle zmieniających się środowiskach. Zarządzanie zespołami w nowej rzeczywistości to przede wszystkim wyzwanie dla menedżerów, którzy potrzebują przyjąć inną rolę i jest to rola facylitatora. To oznacza zupełnie inny sposób zarządzania niż w podejściu tradycyjnego ‘kierownika’, który planuje, zarządza i kontroluje. Menedżerowi zdają sobie z tego sprawę,  ale większość z nich nie nauczyła się jak skutecznie wspierać grupy aby, efektywności jej pracy rosła.

Autorzy tej książki to prawdziwi pasjonaci facylitacji w biznesie.

Podkreślają, że facylitacja to coś więcej niż zadbanie o to, aby spotkania nie były nudne. Prawdziwa facylitacja to wsparcie ludzi w realizacji ich zadań zarówno wtedy, gdy jest to praca w zespole, w kilku osobowej grupie czy nawet w rozmowie jeden-na-jeden. To skupienie się na efektywności pracy ludzi, co może mieć miejsce i na spotkaniach i też w innych okolicznościach, i gdzie umiejętności facylitacji świetnie się sprawdzą.

Wiele osób stosuje facylitację bez jasnego zrozumienia czym facylitacja różni się od zarządzania czy też nauczania lub popularnego ostatnio coachingu. To jest często powodem frustracji menedżera, a grupy czują się rozczarowane tym co się dzieje, bo facylitacja kojarzy się im z sesjami “dobrej zabawy” prowadzonymi w całej organizacji, a które są stratą czasu i pieniędzy. Oni nie doświadczyli praktycznej, ‘produktywnej’ strony facylitacji.

Skuteczna facylitacja odzwierciedla praktyczny zestaw umiejętności i wiedzy, która pomaga ludziom lepiej ze sobą współpracować, aby zakończyć prawdziwą pracę. Nie powinna koncentrować się na zachęcaniu członków grupy do ‘odkrycia swojej duszy’ ani do analizy psychologii zachowań. Ta książka koncentruje się na konkretnych umiejętnościach i doskonale ukazuje ich użyteczność w kontekście nasilenia zmian jakich doświadczają współczesne organizacje. Znajdziecie w niej między innymi tzw. krzywą adaptacji do zmian, która pokazuje różnice czasu, w jakim ludzie adaptują się do konkretnej zmiany.

Po więcej informacji zapraszamy do lektury