Profesjonalny facylitator zdaje sobie sprawę, że wiedza i znajomość różnorodnych narzędzi to nie wszystko. Ważna jest określona osobowość facylitatora, a dokładnie kilka kluczowych cech.

Jakie to cechy?

Facylitator lubi ludzi i lubi z nimi pracować.

Ceni sobie ludzi, ich poglądy i to co mówią. Chce, aby każda osoba uczestnicząca w prowadzonej przez niego sesji wyszła z niej z poczuciem, że była ważna, została wysłuchana i zrozumiana. Facylitator pozytywnie wzmacnia i wyraźnie podkreśla wagę każdego słowa i działania zainicjowanego przez uczestników.

Facylitator chce pomagać.

Słowo Facylitator pochodzi od łacińskiego słowa „FACIL” co oznacza „ułatwiać”. Facylitatorzy czerpią olbrzymią przyjemność z tego, że mogą być pomocni, że mogą przyczynić się do sukcesu innych.

Facylitator odkłada na bok swoje EGO.

Facylitator zdaje sobie sprawę z tego, że jest „na usługi” grupy, rozumie, że jego obecność jest drugoplanowa, a jego osobiste poglądy są nieistotne. Wartość jego pracy jest wyznaczana poprzez fakt czy grupa osiąga swoje cele czy cele facylitatora. Nie powinien też, w czasie prowadzonego spotkania, warsztatów osobiście odbierać konfliktowych, trudnych zachowań uczestników. Facylitator tak odgrywa swoją rolę, aby maksymalnie pomóc grupie.

Pamiętajmy też, że metody, które zna i stosuje profesjonalny facylitator można z powodzeniem wykorzystać do manipulacji grupą, a to nie jest zgodne z etycznymi zasadami facylitacji. Więc kiedy prowadzisz sesję, trudne spotkanie lub naradę, zadaj sobie pytania:

          Czy próbuję osiągnąć moje własne cele?

          Czy szukam takich rozwiązań, które optymalnie zaangażują całą grupę do pracy tak, aby zrealizowała swoje cele i miała poczucie sukcesu?

Tutaj właśnie tkwi główna, choć bardzo subtelna, różnica pomiędzy manipulatorem a facylitatorem, a to też będzie wynikało z różnic w obu osobowościach i wyrażanych wartościach.

Jeśli chciałbyś sprawdzić swoje predyspozycje do facylitacji, zapraszamy do wypełnienia kwestionariusza i określenia swojego profilu facylitatora.